VARIETY JAMS WERE A WHITE ELEPHANT

My husband’s family tradition is to have a gift game with some “White Elephant Gifts.” I do not have much imagination when it comes to these gifts and I decided to buy something that I would like to receive. I thought a variety of jams would be nice.

Variety of Jams.

Variety of Jams.

I actually ended up with the jam at the end of the game, but I was extremely disappointed when I opened it up. I thought I purchased 10 jars of different flavored jams. I found 2 jars of each flavor. Even worse, they included grape jelly, strawberry jam, and orange marmalade that I already had in my refrigerator. This jam cost me $1.00 an ounce! What a rip off!

Next year, I will go to the jam aisle and pick up jars of different flavored jams or jellies. Even if I pay $2.00 a bottle, I will get a lot more jam for my $10.00.

Those fancy packages of food for Christmas gifts usually disappoint. It would be cheaper to buy the products individually and wrap them myself.

EASIEST ROLLS EVER!

I hosted my 4th and final Christmas dinner on Saturday. This was not even the latest I have celebrated Christmas. When my brother was in the navy we didn’t celebrate Christmas until January 13th!

Back to the dinner…I said I would make the rolls. I used frozen bread dough that I thawed in the refrigerator. I cut them into fourths and then cut each section into six pieces.

Cut frozen bread dough into fourths...

Cut frozen bread dough into fourths…

I rolled each piece into a small ball and put two balls in each section of a muffin tin.

Put 2 pieces in each section.

Put 2 pieces in each section.

After I baked them, they were easy to pull apart to butter.

The pieces separate easily to butter.

The pieces separate easily to butter.